اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶

درباره ما

درباره ی مرکز توسعه رقابت پذیری کسب و کار ایران

بر اساس مصوبه شورای سیاست گذاری جشنواره ملی بهره وری در سال ۱۳۹۴ , مرکز توسعه رقابت پذیری کسب وکار ایران پایه گذاری گردید.

ماموریت

کمک به افزایش سطح رقابت پذیری سازمان ها و بنگاه های اقتصادی ایرانی و توسعه  موضوع رقابت پذیری در کشور.

چشم انداز 

چشم انداز این مرکز, فعالیت به عنوان مرجع رسمی اندازه گیری توان رقابت پذیری سازمان ها, صنایع و اقتصاد کلان کشور می باشد. در آغاز, تمرکز این مرکز بر ارزیابی رقابت پذیری در سطح خرد (بنگاه های اقتصادی) می باشد.

با این دیدگاه, مرکز توسعه رقابت پذیری کسب و کار ایران به عنوان یکی از زیر مجموعه های جشنواره ملی بهره وری و در راستای تحقق اهداف جشنواره ملی بهره وری به عنوان یک توانمند ساز برای بنگاه های اقتصادی عمل می کند. به گونه ایی که بخشهای مختلف اقتصادی کشور که امتیاز مطلوبی را از جشنواره ملی بهره وری کسب نکرده اند می توانند با بهره گیری از خدمات این مرکز از جمله گزارشات رقابت پذیری در راستای توانمندی خود گام بردارند و با شناسایی حوزه هایی از سازمان خود که از رقابت پذیری کمتری برخوردار است , اقدام به افزایش سطح بهره وری خود کنند.

جشنواره ملی بهره‌وری در راستای تحقق ماموریت خود که همانا انتخاب و معرفی بهترین عملکرد ها در زمینه بهره وری است و به منظور ترویج فرهنگ بهره وری و لزوم هدفگذاری سازمانها بر اساس بهبود شاخصها بر آن است تا از طریق برگزاری مسابقه بهره وری توجه تمامی بخشهای اقتصادی کشور را به سمت موضوع بهره وری سوق دهد و از این مسیر اهداف برنامه های توسعه کشور را عملیاتی نماید. موضوع کیفیت و بهره وری به عنوان مهمترین پیش نیازها برای رقابت پذیر بودن بنگاه های اقتصادی در بازار رقابتی می باشند به گونه ایی که این دو مولفه  همواره به عنوان دو بال اصلی رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی عمل می کنند .

دستاوردها

از جمله دستاوردهای جامع این مرکز می توان به اطلاعات حرفه ایی مدیریتی و تصمیم ساز در سطح خرد (بنگاه های اقتصادی) اشاره کرد. امید می رود بنگاه های رقابت پذیر در صنایع مختلف  که از توان رقابتی بالایی در بازارهای رقابتی برخوردار می باشند، احتمال موفقیت این بنگاه ها در میدان های رقابتی اقتصادی و تجاری بیشتر باشد.

اهداف

هدف غایی این مرکز همانا کمک به شناسایی حوزه هایی با رقابت پذیری پایین در بنگاه های اقتصادی مختلف به تفکیک صنایع و در نهایت رقابت پذیر نمودن محیط کسب و کار در کل اقتصاد ایران است.

مجموعه فعالیت های این مرکز در حوزه مدیریت با توجه به تخصص و تجربه کاری مدیران ارشد انجام پذیرفته است که در حوزه های زیر دسته بندی می شود:

  • رتبه بندی
  • بهینه کاوی
  • اندازه گیری و تجزیه و تحلیل بهره وری
  • خدمات مشاوره مدیریت کیفیت و سرآمدی
  • شبکه سازی
  • داده کاوی
  • مطالعات اقتصادی
 • برگزاری جوایز و همایش های علمی
logo-samandehi